Architektura i styl skandynawski

Architektura skandynawska to nie tylko zabytki i wielkie nazwiska (w tym wypadku Arne Jacobsen , czy Jørn Utzon ) to przede wszystkim  w większości niskie domy o prostej bryle idealnie wpasowane w otoczenie. Charakterystyczna jest bowiem dbałość o dopasowanie obiektów architektonicznych do  ich naturalnego środowiska. Skandynawia to także ekologiczne budownictwo oparte na drewnie , które jest łatwo dostępne. Dzięki nowoczesnej technologii obróbki powstają drewniane, a jednocześnie nowoczesne budynki.

Główną religią w Danii jest Luteranizm. Idee protestanckie tego kraju ( oraz pozostałych krajów skandynawskich ) mają odbicie zarówno w architekturze jak i dizajnie. Podstawą staje się funkcjonalność i prostota. Ceniony jest zatem przede wszystkim charakter użytkowy przedmiotów, ich trwałość oraz praktyczność. Następuje podporządkowanie funkcji  cechujące się prostymi i nieskomplikowanymi formami. Może właśnie dlatego wzornictwo tego kraju uznawane jest za jedno z najlepszych na świecie.

Styl skandynawski ma swoje odbicie również we wnętrzach. Kojarzy się zazwyczaj z elegancją i wygodą. Wnętrza są przede wszystkim jasne i przestronne, często sprawiają wrażenie spokojnych i ciepłych. Charakterystyczne są białe ściany i podłogi. Meble i dodatki utrzymane są również w jasnych tonacjach np. szarych. Pojawiają się błyszczące elementy oraz elementy wyraziste, przyciągające wzrok. Nie dziwi brak firanek i otwartość wnętrza na otoczenie.