Jak zaplanować remont i zakupy

Przygotowanie remontu jest łatwe tylko wtedy, gdy mamy komfort wyprowadzki z mieszkania, czy domu na czas jego trwania lub prace wykończeniowe dotyczą co dopiero oddanego do użytkowania lokum. W przeciwnym razie remont bywa męczący, czasochłonny i pracochłonny.

 

Można go jednak oswoić, jeśli się go dobrze zaplanuje, pamiętając przy tym, że ekipa wykończeniowa zazwyczaj nie przychodzi w terminie, a czas wykonania remontu przeważnie się nieco przedłuża.

W przypadku generalnego remontu, kiedy wyburzamy ściany, zrywamy płytki i wymieniamy wyposażenie warto pomyśleć o kontenerze  do którego wyrzucimy wszystko to,  co jest nam już niepotrzebne.  Chociaż większość fachowców deklaruje usługę wywozu gruzu itp. to w przypadku dużego remontu kontener pozwoli nam zebrać odpady w jednym miejscu, a nie w workach rozłożonych po całej nieruchomości. Wyposażenie, które jest nam nie potrzebne, a zachowane jest w dobrym stanie warto oddać lub odsprzedać osobom, które je wykorzystają.

Zakup materiałów budowlanych tj. kleje, fugi, płyty g-k itd. warto powierzyć wykonawcy. On najlepiej wie jakie materiały są najwyższej jakości, a ich pozostałości zabierze ze sobą i wykorzysta, nie pozostawiając napoczętych toreb na terenie naszej nieruchomości.

Zakup wyposażenia polecam zlecić projektantowi lub dokonać go samodzielnie. Sklepy w których je znajdziemy czasem określa projekt. Jeśli nie, to warto poszukać w Internecie, gdzie można znaleźć lepsze ceny lub poprosić o to projektanta. Transport często jest w cenie więc nie trzeba się martwić dodatkowymi wydatkami.

Niektóre elementy wyposażenia warto kupić przed rozpoczęciem prac. Dobrze, aby wykonawca wiedział jaki będzie np. panel prysznicowy ( inny jest sposób montażu baterii, a inny panelu ), czy kinkiet do łazienki ( niektóre lampy potrzebują transformatorka ), zwłaszcza jeśli inwestor nie do końca trzyma się projektu, kupując zamienniki.