Projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów to kreowanie nowego krajobrazu. Podobnie jak w architekturze, rzeźbie i malarstwie ważne są oddziaływania linii, brył i płaszczyzn, koloru oraz gra światła i cienia. W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych form wyrazu – ogród żyje, rośliny rosną, kwitną, zmieniają swoją barwę itd.

Projektując ogród wykorzystujemy zarówno roślinność, wodę i ukształtowanie terenu jak i architekturę, rzeźbę oraz budowle ziemne. Przestrzeń ogrodowa powinna być tak zaaranżowana, aby panowały w niej ład oraz harmonia.

 

Na początku ważne jest określenie warunków naturalnych działki, a więc ukształtowania terenu oraz rodzaju gleby. Nachylenie terenu będzie miało związek z nasłonecznieniem, tak więc określenie kierunku północnego pozwoli na sprecyzowanie warunków świetlnych panujących na działce. Podobnie jak ukształtowanie terenu tak i rodzaj gleby będzie miał wpływ na dobór roślinności.

Posiadając gleby kwaśne wybierzemy rośliny tolerujące te właśnie warunki: wrzosy i wrzośce, różaneczniki, azalie, hortensje, magnolie, wierzby.

Mając gleby wapienne ( zasadowe ) posadzimy tzw. iglaki : cis, jałowiec, świerk, modrzew, a także forsycje, lawenda, róże, jaśminowce itd.

Oprócz gleby bardzo ważne są stosunki panujące na działce. Zbyt wysoki poziom wód gruntowych może stanowić zagrożenie zarówno dla budynku mieszkalnego jak i dla niektórych roślin.

Prace projektowe ogrodu rozpoczynamy od sporządzenia mapy na której zaznaczamy istniejące obiekty kubaturowe: dom, garaż, ogrodzenie itp.

Następnie analizując warunki panujące na działce planujemy układ kompozycyjny, który będzie stanowić rdzeń ogrodu oraz strefy funkcjonalne np.:

– strefa wypoczynku aktywnego,

– strefa wypoczynku biernego,

– strefa użytkowa.

Wytyczamy ścieżki, które są również ważnym elementem kompozycyjnym. Za ich pomocą możemy podkreślić rangę miejsca, doprowadzając je do tarasu oraz elementów z których będziemy najczęściej korzystać. Kluczowe znaczenie ma jednak dobór roślinności. Ich kolory mają bezpośredni wpływ na nasze wrażenia wzrokowe, dlatego tak ważne jest ich komponowanie… Sztuka projektowania ogrodu nie jest prosta, czasem warto powierzyć ją architektowi krajobrazu, gdyż ogród bywa uznawany za symbol niebiańskiego raju i ładu kosmicznego. To odwieczne misterium zamierania i odradzania się przyrody w rytmie zmieniających się pór roku…