Projektowanie pomieszczeń, czyli ergonomia biura

Ergonomia to według słownika dyscyplina naukowa zajmująca się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Jej głównym celem jest polepszenie warunków pracy człowieka poprzez dostosowanie ich do możliwości pracownika. Bazując zatem na przedstawionej definicji, należy wziąć pod uwagę podstawowe zasady aranżacji poszczególnych pomieszczeń. Ich zastosowanie uczyni nasze wnętrze wygodne w użytkowaniu, bezpieczne oraz odpowiadające naszym potrzebom i gustom.

 

ERGONOMIA BIURA / GABINETU:

Ergonomia ma zastosowanie zarówno w pracy biurowej, jak i w życiu codziennym. Stosowanie zasad w biurze ma bezpośrednie powiązanie z efektywnością pracy oraz sytuacją finansową firmy. Zapewnienie ergonomicznych warunków pracy wymaga:

– odpowiednich mebli,

– odpowiedniej organizacji pracy,

– właściwego oświetlenia stanowiska pracy,

– właściwego rozmieszczenia przestrzennego wyposażenia na stanowisku pracy.

Wysokość i wielkość biurka, fotela musi być dostosowana indywidualnie do każdego pracownika. Fotel biurowy powinien być obrotowy i mieć możliwość regulacji oparcia, podłokietników. Na biurku powinna być wystarczająca ilość miejsca na sprzęt i akcesoria. Przyrządy oraz dokumenty, które potrzebne są na co dzień powinny znajdować się w zasięgu jego rąk. Duży wpływ na komfort pracy ma również położenie monitora komputera oraz klawiatury. Monitor powinien znajdować się centralnie na wprost pracownika w odległości co najmniej 40 cm, natomiast klawiatura 10cm od krawędzi biurka. Pomieszczenie powinno być oświetlone światłem naturalnym, światłem górnym, a na każdym biurku powinna znajdować się lampka nabiurkowa. Aby zapewnione były jak najlepsze warunki biuro należy często wietrzyć i utrzymywać odpowiednią temperaturę.

W im wyższym stopniu środowisko pracy będzie ergonomiczne tym większy wpływ będzie to miało na samopoczucie, zdrowie pracowników, ich kreatywność, wydajność oraz efektywność. Tak urządzone biuro buduje również korzystny wizerunek firmy.