Remont mieszkania w kamienicy – Ogrzewanie gazowe – formalności

Piątek, 06.03.2020

Ważną kwestią na jaką należy również zwrócić uwagę jest ogrzewanie. O ile jedno z mieszkań miało wykonaną nową instalację centralnego ogrzewania i podłączone było do miejskiej sieci ciepłowniczej, o tyle drugie mieszkanie nie miało żadnej instalacji c.o. Jak wiadomo w chwili obecnej ogrzewanie elektryczne nie sprawdza się ze względów finansowych i użytkowych ( chyba, że istnieje możliwość wykonania ogrzewania podłogowego na całej powierzchni ). Tutaj takiej możliwości nie było. Na szczęście do mieszkania doprowadzony był gaz, którym ogrzewany był cały budynek.

Zostaliśmy zatem zmuszeni do wykonania wewnętrznej instalacji gazowej i c.o. oraz zakupu pieca kondensacyjnego, dwufunkcyjnego.

I tutaj należy pamiętać, że wykonanie instalacji gazowej w mieszkaniu wymaga uzyskania decyzji pozwolenia na budowę. Wykonanie samej instalacji centralnego ogrzewania w mieszkaniu takiej decyzji już nie wymaga.

W związku z tym musieliśmy zlecić wykonanie projektu instalacji gazowej w mieszkaniu, uzyskać prawomocną decyzję pozwolenia na budowę w Wydziale Architektury, zatrudnić Kierownika Budowy, który wpisywał działania wykonawcy, a na koniec złożyć całość dokumentacji do Nadzoru Budowlanego w celu odbioru przez urząd wykonanej instalacji.

Przejście całej tej procedury wiąże się głównie z dwoma kwestiami : dodatkowymi kosztami projektu oraz kierownika budowy, a także czasem – około 3 miesiące.

Czy można ominąć procedurę?

Można, przecież prowadzisz remont w mieszkaniu, nikt nie widzi… Między czasie odwiedza Cię życzliwy sąsiad, któremu przeszkadza pył na klatce, stukanie młotkiem itd. i donosi na Ciebie do Nadzoru Budowlanego. Potem to już tylko kontrola i same problemy.

Warto zatem już na etapie kupna zastanowić się jakie prace będziesz musiał przeprowadzić i czy będą one wymagały uzyskania pozwolenia na budowę.

POWRÓT