Moodboard – inspiracja do aranżacji wnętrza

Wtorek, 04.10.2022

Moodboard to określenie coraz częściej pojawiające się wśród projektantów i inwestorów. Co właściwie oznacza i w czym może nam pomóc ?

Co to jest Moodboard ?


Moodboard jest to tablica inspiracji, czyli wizualne przedstawienie koncepcji projektowej. Dosłownie to ,,tablica nastroju,, ale ja wolę ją nazywać ,,tablicą pomysłów lub inspiracji,,. Jej ideą jest uporządkowanie wszystkich myśli, inspiracji jakie mam na etapie koncepcji. Tworzona jest najczęściej przez projektanta w wersji elektronicznej/cyfrowej, bądź fizycznej/namacalnej z wycinków gazet, próbek i wszystkiego co uważamy za przydatne.

Jak i dlaczego powstaje ?

Moodbord to zbiór inspiracji tzn. materiałów, mebli, tekstur/faktur, kolorów zaczerpniętych z palety barw, bądź natury, to również obrazy i teksty, które w zestawieniu ze sobą mogą oddać klimat opracowywanego zagadnienia, sugerować konkretną stylistykę. Projektant łącząc je na planszy tworzy swego rodzaju kolarz. W ten sposób porządkuje wszystkie materiały w jednym miejscu, jednocześnie ukazując kierunek w jakim będzie wykonywany projekt. Jest to również odpowiedni moment na weryfikację kompozycji. Może się bowiem okazać, że pewne wybrane kolory, czy faktury nie pasują do siebie, a co za tym idzie nie tworzą spójnej całości. W ten sposób moodboard już na samym początku koryguje nasze wyobrażenia i potwierdza nasz pierwotny zamysł, a jednocześnie oszczędza nasz czas.

Tablica pomysłów wykonywana jest zazwyczaj na początku współpracy z Inwestorem. Może być wykorzystywana zarówno na potrzeby własne projektanta lub grupy projektowej, ale również może być formą przekazania Inwestorowi pomysłów, koncepcji oraz kierunku w którym chcemy iść. Nie jest to jednak narzędzie używane tylko przez specjalistów, gdyż każdy może z niego korzystać.

Czy jest potrzebny?

Wszystko, co robimy, powinno nam służyć. Moodboard nie jest zatem obowiązkowym punktem procesu projektowego. Może wymagać od nas zbyt dużo czasu lub zbyt dużych nakładów finansowych. Czasami jednak ciężko jest opisać ideę słowami, wyobrazić sobie konkretny odcień danego koloru, konkretną teksturę, nasz zamysł. Moodboard to jakby nasze wyobrażenie o przestrzeni, ale nie tylko. W codziennym życiu również wykonujemy takie moodboardy np. tworząc mapę marzeń lub pracując nad logo, brandingiem czy stroną internetową.

Narzędzia do tworzenia

Najłatwiej jest użyć w tym celu kartki papieru, kleju i innych materiałów np.: wycinków z gazet, kolorowych karteczek, cytatów, mazaków, kawałków materiałów itp. Wszystko zależy od naszej fantazji, pomysłowości i idei. Przydatna może również okazać się tablica korkowa lub tablica magnetyczna. Jeśli jednak zależy Ci na wersji cyfrowej możesz skorzystać z darmowych lub płatnych narzędzi typu np.: Power Point, czy nawet Word, Canva lub Figma.
Ostatecznie narzędzie nie ma wielkiego znaczenia. Ważna jest kreatywność i pomysł, gdyż jest to tylko część procesu projektowego.

POWRÓT