Ogród deszczowy – rozwiązanie przyjazne dla środowiska

Czwartek, 27.06.2024

Zagospodarowanie wód deszczowych to problem pojawiający się przy każdym projekcie domu czy osiedla. Brak kanalizacji deszczowej wymusza na inwestorach i projektantach inne rozwiązania. Zazwyczaj sięgamy po to co proste i oczywiste czyli zbiornik na wodę, którą potem przeznaczamy do podlewania ogródka. Pytanie tylko czy faktycznie z niego korzystamy ?

Czym jest ogród deszczowy ?
Ogród deszczowy to specjalnie zaprojektowany obszar, który ma na celu pochłanianie i zatrzymywanie wody deszczowej, redukując tym samym ryzyko powodzi oraz obciążenie systemów kanalizacyjnych. To miejsce w którym posadzone rośliny przyczyniają się do zminimalizowania strat wody opadowej. To taki mały zbiornik retencyjny będący jednocześnie filtrem wody. Tego typu ogród jest zazwyczaj obsadzany roślinnością, która dobrze radzi sobie z różnymi warunkami wilgotnościowymi, co pozwala na efektywne zarządzanie wodą opadową w naturalny sposób.
Wzorcem dla ogrodów deszczowych są mokradła zarówno te łąkowe jak i krzewiaste i leśne.

Jak zaprojektować taki ogród ?
Idealnym miejscem do założenia ogrodu deszczowego jest niewielkie zagłębienie terenowe, najlepiej w gruncie rodzimym. Ważne jest, aby zlokalizowane było z dala od fundamentów budynków. Jeżeli nie dysponujemy takim miejscem to można stworzyć ogród w pojemniku.
Najlepiej wykorzystać grunt jakim dysponujemy ( jeśli mamy sam piach to pozostaje nam łąka kwietna ).
Kluczowym jest dobór odpowiedniej roślinności, która dobrze znosi zarówno okresy suche jak i intensywne opady. Polecane są wszelkie gatunki irysów , które naturalnie występują na mokradłach, ale także mieczyki błotne, krwawnice, kozłek lekarski, różnego rodzaju trawy ozdobne, pałka miniaturowa itd. W ogrodach deszczowych można również posadzić wiele krzewów np. kaliny czy porzeczki oraz drzew tj. wierzba, dąb błotny, klon czerwony, topola czarna i biała. Istotne jest aby wybrane gatunki drzew nie były dużych rozmiarów. Warto uwzględnić warstwowanie roślin, sadząc wyższe gatunki w centrum i niższe na obrzeżach ogrodu.

Czego nie robić ?
Ogród deszczowy to proste założenie. Nie należy stosować żadnych folii, włóknin, rur, drenażu itp.

Jakie korzyści wynikają z posiadania takiego ogrodu?
Ogród deszczowy skutecznie redukuje ilość wody deszczowej spływającej do systemów kanalizacyjnych ( lub w miejsca niedozwolone ), co pomaga w zapobieganiu powodziom miejskim. Rośliny i gleba w ogrodzie deszczowym działają jak naturalny filtr, oczyszczając wodę z zanieczyszczeń, zanim trafi ona do wód gruntowych. Ogrody deszczowe przyciągają różnorodne gatunki roślin i zwierząt, wspierając lokalną bioróżnorodność. Mogą być atrakcyjnym elementem krajobrazu, dodającym uroku każdemu ogrodowi czy przestrzeni publicznej.

Ogrody deszczowe zyskują na popularności również w Polsce. Coraz częściej napotkamy je w przestrzeniach publicznych czy na osiedlowym terenie. To proekologiczne rozwiązanie możesz zastosować również na swojej działce przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska i poprawy jakości życia w swojej okolicy.

 

POWRÓT