Dom w konstrukcji szkieletowej, drewnianej

Wtorek, 22.02.2022

Przywykliśmy do tego, że klimat w naszym kraju charakteryzuje się zróżnicowanymi temperaturami w ciągu roku ( od  mrozów po upały ) oraz coraz częściej spotykanymi ulewami, wichurami itp. To m.in. z klimatem na danym terenie ma związek sposób w jaki buduje się budynki.

Przywykliśmy do tego, że domy w naszym sąsiedztwie wznoszone  są  w sposób tradycyjny z powszechnych materiałów. Prawie połowa naszych domostw powstała z : pustaków, bloczków betonowych, cegły itp. Tylko niecałe 20% stanowią budynki jednorodzinne o ścianach z prefabrykatów, w technologii szkieletowej lub innej. Dlaczego?

Domy szkieletowe większości z nas kojarzą się z tzw. Kanadyjczykami, popularnymi w Ameryce Północnej, a  stawianymi w Polsce w latach 90-tych XX wieku. Oczami wyobraźni widzimy nieduże, lekkie domki, które szybko się nagrzewają i wychładzają, mają słabą akustykę i nie sprawdzają się w naszych warunkach atmosferycznych. Takie skojarzenia powstały w związku z tym, że wiele budów było w tamtym czasie źle prowadzonych przez ekipy nie posiadające odpowiedniej wiedzy i umiejętności praktycznych. Technologia ta jest bowiem trudna i nie toleruje błędów co zraża większość inwestorów.

Jak każda, technologia drewnianego szkieletu ma swoje wady, ale i zalety.

Budynki w tej technologii wznoszone są szybko. Prace nie wymagają sezonowania, a co za tym idzie etapowania, gdyż jedyną mokrą pracą jest wykonanie fundamentów. W ciągu kilku miesięcy powstaje zamknięty budynek na który trzeba mieć zgromadzone fundusze. Koszt budowy takiego domu jest jednak mniejszy o około 30%, niż w systemie tradycyjnym.

Konstrukcja budynku jest lekka zatem już na etapie projektowania należy zaaranżować przestrzeń w środku. Miejsca w których będą wisiały np. szafki muszą zostać wzmocnione jak i te fragmenty stropu na których będą stały ciężkie meble. W przyszłości łatwo jednak przearanżować przestrzeń lub dobudować dodatkowe pomieszczenia.

Prawdą jest to, że budynek w tej technologii szybko się nagrzewa i wychładza co może być jego wadą lub zaletą. W czasie upałów budynek nagrzeje się szybciej ( tak samo jak po włączeniu ogrzewania ), a zimą szybko się wychłodzi w przypadku awarii systemu ogrzewania. Bardzo często zatem zaleca się ogrzewanie takiego budynku prądem poprzez maty elektryczne i/lub promienniki podczerwieni.

Dobrze wykonany budynek nie będzie posiadał mostków termicznych, a wyposażony w pompę ciepła, czy panele fotowoltaiczne może stać się domem energooszczędnym.

Przed wiatrem budynek zabezpieczy szczelnie wykonana izolacja w postaci folii wiatroizolacyjnej  oraz paroizolacji. Ważne, aby połączenia folii były dokładnie uszczelnione tak jak i połączenia ościeżnic okien i drzwi ze ścianami. To samo dotyczy wszelkich innych otworów w ścianach.

Zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła pozwoli odprowadzić nadmiar wilgoci, która niszczy właściwości termoizolacyjne wełny mineralnej oraz drewnianą konstrukcję.

W sposób technologiczny rozwiązywany jest również problem złej akustyki.

Jak zatem widać uprzedzenia do tej technologii to mity oraz nasze przekonania o braku trwałości tego typu konstrukcji. Drewno bowiem służyło nam do budowania budynków tymczasowych, a nie na tzw. lata ( jak te tradycyjne, murowane ). Nie są to zatem czynniki dyskwalifikujące. Najważniejsze to dobry materiał, gdyż jakoś drewna i jego wytrzymałość wpływają bezpośrednio na szkielet oraz precyzja w budowie, a zatem wybór firmy specjalizującej się w tej technologii, mającej duże doświadczenie.

POWRÓT