Przejdź do treści

Co zrobić, aby marzenie o domu przerodziło się w jego budowę – formalności i praca z architektem.

Podejmując decyzję o budowie własnego domu w pierwszej kolejności myślisz o działce ( o tym jak ją kupić i na co zwrócić uwagę dowiesz się na blogu ). Będąc jej szczęśliwym posiadaczem zaczynasz myśleć o domu. Wiedz jednak, że przed Tobą do podjęcia wiele decyzji.

Od czego zacząć?

Możesz od razu udać się do architekta, aby ten zajął się wszelkimi formalnościami oraz projektem ( na podstawie pełnomocnictwa otrzymanego od Ciebie ), a możesz odpowiednio przygotować się do tej wizyty, obniżając tym samym koszty projektu.

Co możesz zrobić bez pomocy architekta:

  1. Wystąpić do Wydziału Geodezji o mapkę zasadniczą lub sytuacyjno-wysokościową ( Będzie Ci ona później potrzebna, jako załącznik do wniosków o warunki techniczne przyłączenia do sieci ).
  2. Wystąpić do dostawców mediów tj. energii elektrycznej, wody, gazu itd. o warunki techniczne przyłączenia do sieci.
  3. Wystąpić o warunki techniczne przyłączenia do drogi.
  4. Wystąpić o wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub jeżeli nie ma go na danym terenie ( co jest już coraz rzadsze ) o warunki zabudowy.
  5. Zlecić geodecie wykonanie mapy do celów projektowych. Wersję elektroniczną mapy otrzymasz do dwóch tygodni i architekt będzie mógł na niej rozpocząć prace. Finalną wersję mapy ( opieczętowaną przez Wydział Geodezji ) możesz otrzymać w terminie nawet do kilku miesięcy.

Bądź cierpliwy. Poza mapką zasadniczą/sytuacyjno-wysokościową z pkt.1, którą otrzymasz od ręki na resztę informacji trzeba będzie poczekać.

Do architekta udaj się mając dokumenty z pkt. 1-4 oraz wersję elektroniczną mapy do celów projektowych. To u niego podejmiesz decyzję dotyczącą projektu domu, gdyż masz dwie opcje: kupno projektu domu typowego lub projektu domu indywidualnego tzw. szytego na miarę ( o tym który wybrać i jaka jest między nimi różnica przeczytasz na blogu ). Reszta pozostaje w rękach architekta.

Zwróć uwagę na to, aby architekt przygotował projekt pełno branżowy, czyli nie tylko architektoniczno-budowlany ( zawierający również projekt zagospodarowania terenu oraz informację BIOZ ), ale także zlecił osobom uprawnionym wykonanie projektów branżowych np. konstrukcji, instalacji, geologii itd. Całość projektu powinien złożyć do Wydziału Architektury i na podstawie pełnomocnictwa monitorować przebieg procedury w urzędzie.

Nie warto z tego rezygnować, gdyż praktycznie nie zdarzają się projekty bez uwag formalnych i projektowych ze strony urzędu. Ty jako Inwestor ich nie usuniesz. Szkoda, abyś tracił czas na bieganie między urzędem, a architektem.

Po usunięciu wszelkich nieścisłości otrzymasz decyzję pozwolenia na budowę, która po uprawomocnieniu pozwala Ci na rozpoczęcie prac budowlanych.

Powodzenia !!!