Co na podłogę ?

Wykańczając nowe mieszkanie lub dom, czy remontując już wcześniej użytkowaną przestrzeń mieszkalną stajemy przed dylematem  jakim materiałem wykończyć podłogę. Coraz trudniej podjąć szybką decyzję jako, że wachlarz możliwości jest coraz większy.

Ze względów użytkowych i estetycznych wybieramy najczęściej różną posadzkę do różnych pomieszczeń. W pomieszczeniach w których jest częsty ruch, czy wilgoć np. hol, kuchnia, łazienka stosujemy zazwyczaj materiały zimne, które są twarde i zmywalne.  Materiały ciepłe kładziemy w pomieszczeniach, którym chcemy nadać miły klimat tj. sypialnia, pokój dzienny, jadalnia.

Do pierwszej grupy materiałów, czyli tych zimnych zaliczamy terakotę, gres ( często nawiązujące do kamienia ) oraz kamień. W porównaniu ze znaną terakotą gres cechują bardzo dobre parametry techniczne, dlatego wykorzystywany jest zarówno w budynkach mieszkalnych jak i użyteczności publicznej, we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków. Do wyboru mamy różne rodzaje płytek o różnych  powierzchniach, stopniu połysku oraz fakturze.

O przydatności kamienia na posadzkę decyduje przede wszystkim ścieralność, dlatego najlepiej nadają się granity i twarde piaskowce.

Naszą uwagę mogą zwrócić również  posadzki żywiczne, których pierwotnym przeznaczeniem były hale przemysłowe oraz biurowce. Ich podstawową cechą jest trwałość i wytrzymałość mechaniczna. Tworzą jednolite, pozbawione fug i spoin powierzchnie zapewniając jednocześnie łatwość w utrzymaniu czystości. Mają własności antyelektrostatyczne, dlatego nie przyciągają kurzu. Tak jak wcześniej wymienione materiały można ją bezpiecznie stosować na ogrzewanie podłogowe.

Do materiałów ciepłych zaliczamy wykładziny dywanowe oraz podłogi drewniane w formie deski, parkietu lub paneli warstwowych. Drewno wprowadza do wnętrza charakter oraz klimat. Dąb i jesion, a także akacja i orzech posiadają widoczne słoje. Jasną barwę i jednolity rysunek ma klon. Drewno egzotyczne pozwala wnieść do wnętrza dodatkowe kolory jak czerwony, pomarańczowy, różne odcienie brązu, a także zastosować je w takich miejscach jak np. łazienka.

Ciekawą propozycją są również podłogi korkowe cechujące się dużą wytrzymałością oraz izolacyjnością termiczną i akustyczną. Sprzedawane w formie płytek kładzionych na kleju lub paneli korkowych. Z całą pewnością zostaną docenione przez osoby poszukujące ekologicznych rozwiązań.

Osobom lubiącym nowatorskie rozwiązania polecamy wodoodporne płyty OSB, klejone lub przykręcane do podłoża. Zeszlifowane, a następnie pokryte lakierem idealnie spełnią swoje zadanie. Uwagę należy zwrócić na łączenia, które nie wyglądają estetycznie, dlatego tego typu posadzka sprawdzi się w małych pomieszczeniach urządzonych w stylu minimalistycznym i technicznym.