Co zrobić, aby marzenie o domu przerodziło się w jego budowę – formalności i praca z architektem.

Co zrobić, aby marzenie o domu przerodziło się w jego budowę – formalności i praca z architektem.

Podejmując decyzję o budowie własnego domu w pierwszej kolejności myślisz o działce ( o tym jak ją kupić i na co zwrócić uwagę dowiesz się na blogu ). Będąc jej szczęśliwym posiadaczem zaczynasz myśleć o domu. Wiedz jednak, że przed Tobą do podjęcia wiele decyzji.

Od czego zacząć?

Możesz od razu udać się do architekta, aby ten zajął się wszelkimi formalnościami oraz projektem ( na podstawie pełnomocnictwa otrzymanego od Ciebie ), a możesz odpowiednio przygotować się do tej wizyty, obniżając tym samym koszty projektu.

Co możesz zrobić bez pomocy architekta:

1. Wystąpić do Wydziału Geodezji o mapkę zasadniczą lub sytuacyjno-wysokościową ( Będzie Ci ona później potrzebna, jako załącznik do wniosków o warunki techniczne przyłączenia do sieci ).
2. Wystąpić do dostawców mediów tj. energii elektrycznej, wody, gazu itd. o warunki techniczne przyłączenia do sieci.
3. Wystąpić o warunki techniczne przyłączenia do drogi ( obecnie urzędy nie mają druku, który można złożyć, dlatego udostępniam Ci ten druk tutaj  ).
4. Wystąpić o wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub jeżeli nie ma go na danym terenie ( co jest już coraz rzadsze ) o warunki zabudowy.
5. Zlecić geodecie wykonanie mapy do celów projektowych. Wersję elektroniczną mapy otrzymasz do dwóch tygodni i architekt będzie mógł na niej rozpocząć prace. Finalną wersję mapy ( opieczętowaną przez Wydział Geodezji ) możesz otrzymać w terminie nawet do kilku miesięcy.
Bądź cierpliwy. Poza mapką zasadniczą/sytuacyjno-wysokościową z pkt.1, którą otrzymasz od ręki na resztę informacji trzeba będzie poczekać.
Do architekta udaj się mając dokumenty z pkt. 1-4 oraz wersję elektroniczną mapy do celów projektowych. To u niego podejmiesz decyzję dotyczącą projektu domu, gdyż masz dwie opcje: kupno projektu domu typowego lub projektu domu indywidualnego tzw. szytego na miarę ( o tym który wybrać i jaka jest między nimi różnica przeczytasz na blogu ). Reszta pozostaje w rękach architekta.
Zwróć uwagę na to, aby architekt przygotował projekt pełno branżowy, czyli nie tylko architektoniczno-budowlany ( zawierający również projekt zagospodarowania terenu oraz informację BIOZ ), ale także zlecił osobom uprawnionym wykonanie projektów branżowych np. konstrukcji, instalacji, geologii itd. Całość projektu powinien złożyć do Wydziału Architektury i na podstawie pełnomocnictwa monitorować przebieg procedury w urzędzie.
Nie warto z tego rezygnować, gdyż praktycznie nie zdarzają się projekty bez uwag formalnych i projektowych ze strony urzędu. Ty jako Inwestor ich nie usuniesz. Szkoda, abyś tracił czas na bieganie między urzędem, a architektem.
Po usunięciu wszelkich nieścisłości otrzymasz decyzję pozwolenia na budowę, która po uprawomocnieniu pozwala Ci na rozpoczęcie prac budowlanych. Masz na to trzy lata.
Powodzenia !!!
Jeżeli masz jakieś pytania lub uwagi dotyczące tego tekstu –  napisz.