Układ funkcjonalny jako część projektu aranżacji wnętrz

Czwartek, 23.06.2022

Projekt aranżacji wnętrz składa się z wielu rysunków. Jego tworzenie rozpoczynamy m.in. od rysunku układu funkcjonalnego czyli rysunku rzutu mieszkania/domu/pomieszczenia z góry na którym wrysowane są ściany ( nośne i działowe ) , ustawienie mebli oraz inne wyposażenie wnętrza. To nic innego jak rozplanowanie przestrzenne najważniejszych elementów architektury i wyposażenia.

Jak powstaje i po co nam jest ?


Rysunek układu funkcjonalnego powstaje na bazie rysunku inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej ( czyli zwymiarowanego rysunku układu ścian w stanie obecnym  ). Zaznaczamy na nim projektowany układ ścian, ewentualnych wyburzeń ( pamiętajmy, że wyburzać można jedynie ściany działowe ) oraz lokalizację niezbędnych mebli i ceramiki. Taki układ powstaje na podstawie uzyskanych od inwestora informacji tzn.: jego przyzwyczajeń, oczekiwań, potrzeb itd. Tutaj najważniejsza jest użyteczność i funkcjonalność powstałych pomieszczeń.

Rysunek ten pozwala nam ocenić czy nasze wyobrażenia o projektowanych wnętrzach są rzeczywiste. Widzimy bowiem gabaryty mebli ( poza wysokością ), ich rozplanowanie w przestrzeni, wielkość pomieszczeń, a raczej miejsce które pozostało po jego umeblowaniu. Dzięki takiemu rysunkowi, możemy zaoszczędzić wiele pieniędzy i czasu. Jednocześnie rysunek układu funkcjonalnego to podstawa do późniejszych projektów technicznych instalacji czyli elektryki, hydrauliki,  oświetlenia…

Dodajmy, że rysunki wykonywane są w odpowiedniej skali, najczęściej  1:50 ( czyli 1cm na rysunku = 50cm w rzeczywistości ) lub 1:100 ( czyli 1 cm na rysunku = 100cm w rzeczywistości ).

Kiedy należy go wykonać ?

Inwestorzy często nie wiedzą na jakim etapie prac należy stworzyć rysunek układu funkcjonalnego. Odpowiedź brzmi jak najszybciej. Zarówno w przypadku mieszkań od dewelopera jak i nowych domów mamy możliwość wniesienia zmian tzw. lokatorskich. W przypadku budynku od dewelopera są to zmiany dodatkowo płatne, ale warto wykonać je na etapie budowy, a nie po odbiorze w czasie prac wykończeniowych. Podobnie jest w przypadku domu budowanego systemem gospodarczym. Po co narażać się na stres i dodatkowe koszty podczas prac wykończeniowych. Wtedy to najczęściej okazuje się, że brakuje punktów świetlnych lub gniazdek, albo fragmentu ściany, a wszystkie te prace można przecież zaplanować i wykonać w trakcie budowy.

Jak wykonać rysunek układu funkcjonalnego ?

Prace nad układem funkcjonalnym warto zacząć od spisania listy czego potrzebujemy, jakie pomieszczenia musimy mieć, jakie meble chcemy wykorzystać ponownie bo np. mają dla nas wartość sentymentalną. Projektowanie zaczynamy od układu ścian, czyli zlokalizowania nowych ścianek lub ewentualnych wyburzeń. Mając taki czysty rzut ścian możemy ustawiać w pierwszej kolejności szafy oraz meble wielkogabarytowe tj. łóżko, stół z krzesłami, narożnik itd, a następnie te mniejsze jak: komody, konsole itp. Nie można zapomnieć o takich kwestiach jak umiejscowienie szafek nocnych koło łóżka czy telewizora naprzeciwko narożnika.

Pamiętać należy również o rozwiązaniach z których do tej pory nie było się zadowolonym, a także nie zapominać o tych, które się sprawdziły. To odnosi się również do projektu układu funkcjonalnego łazienki i kuchni. Przy ich projekcie trzeba brać pod uwagę lokalizację komina, pionu kanalizacyjnego oraz przyłączy. O ile lokalizację przyłączy możemy zmienić o tyle komina oraz pionu kanalizacyjnego nie przesuniemy. Ich lokalizacja wpływa głównie na umiejscowienie miski ustępowej ( odległość max 1,5 metra od pionu kanalizacyjnego ), ale też rozmieszczenie np. wanny czy kabiny prysznicowej.

Podobnie jest w przypadku kuchni w której rozkład ustawienia sprzętów takich jak: lodówka, zmywarka, zlew, piekarnik, mikrofalówka, płyta indukcyjna itd. wpływa znacząco na układ przyłączy oraz rozkład gniazdek elektrycznych. Pamiętamy przy tym o tzw. trójkącie roboczym czyli ustawieniu względem siebie lodówki, zlewu i płyty indukcyjnej/kuchenki gazowej.

Zalety dobrego układu funkcjonalnego

Dobrze zaprojektowany układ funkcjonalny to przede wszystkim dobrze rozplanowane strefy ( dzienna, prywatna, gospodarcza itd. ) połączone komunikacją. Przemyślany układ takich stref przede wszystkim zwiększa ergonomię pomieszczeń, ułatwia sprawne poruszanie się między pomieszczeniami oraz szybkie i wydajne wykonywanie codziennych czynności.

POWRÓT